TAURUS 992 TRACKER COMBO – 22LR/22WMR 4″ AS MATTE SS
$671.99
TAURUS 992 TRACKER COMBO – 22LR/22WMR 4″ AS MATTE SS
In stock
Description
FEATURES
-Matte stainless steel finish
-Rubber grips
-Compact frame
-Fixed frontsight
-Taurus Security System, Transfer bar safety
-9 round capacity
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.15 X 10.15 X 13.45 | |
| Height | 3.1500 | |
| Width | 10.1500 | |
| Length | 13.4500 | |
| CALIBER | 22LR/22WMR | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | ADJUSTABLE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 24.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 9.0000 | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Additional information
| UPC | 725327610212 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2992049 |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS/TAURUS INT MFG |
| ATF Model | 992 Tracker |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 4 |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 9 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Dimension | 3.15 X 10.15 X 13.45 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel |
| Frame Size | Medium |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Ribber Grip |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 3.1500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Cylinder |
| Length | 13.4500 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | 992 |
| Overall Length | 8.8" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 12.4 |
| Package Width | 10.3 |
| Product Type | Revolver |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.75 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Size | Large Frame |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight | 24 |
| Weight (oz) | 24 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 10.1500 |
| Cartridge | .22 Magnum |
| Finish Style | Matte Stainless |





Reviews
There are no reviews yet.