ROSSI CIRCUIT JUDGE 45LC/410 – 3″ 18.5″ BBL. BLUED HARDWOOD
$734.99
ROSSI CIRCUIT JUDGE 45LC/410 – 3″ 18.5″ BBL. BLUED HARDWOOD
In stock
Description
FEATURES:
-Wood stock
-18.5″ barrel
-Blue finish
-Red fiber optic front sight
-Transfer bar safety
-Taurus Security System
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.60 X 9.70 X 39.20 | |
| Height | 2.6000 | |
| Width | 9.7000 | |
| Length | 39.2000 | |
| CALIBER | 45LC/410 | |
| TYPE ACTION | REVOLVING | |
| RATE OF TWIST | 1:30″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | HARDWOOD | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 35.6000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | 5.3 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | TAURUS JUDGE CYLINDER, | |
| FIBER OPTIC SIGHTS, | ||
| UNIQUELY CONTOURED MONTE CARLO | ||
| STOCK, INCLUDES SCOPE MOUNT | ||
| BASE | ||
Additional information
| UPC | 662205984624 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | SCJ4510 |
| Sights | Yes |
| Caliber/Gauge | .45 Long Colt |
| Checkering | NO |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.60 X 9.70 X 39.20 |
| Height | 2.6000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 39.2000 |
| Capacity | 5 |
| Color | BLUED |
| Finish Type | Blued |
| Other Features | TAURUS JUDGE CYLINDER, |
| Overall Length | 35.6000 |
| Rate of Twist | 1:30" |
| Recoil Pad | Yes |
| Stock Color | WOOD |
| Barrel Length | 18.5000 |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Swivel Studs | YES |
| Action | Revolving |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Weight | 5.3 |
| Weight (lbs) | 5.3 |
| Width | 9.7000 |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Brown |
| Trigger | Standard |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Safety | Transfer Bar |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish | BLUED |
| Model | Circuit Judge |
| Stock Type | Wood |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Chamber Size | 3" |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Braztech Int'l LC |
| ATF Model | Circuit Judge |
| canDropship | True |
| Shipping Weight | 7.1 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 9.5 |
| Package Length | 39.5 |
| Package Height | 2.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Drilled and Tapped | False |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Product Type | Rifle |
| Grip Material | Wood Stock |
| Cartridge | .45 Long Colt |
| Barrel Finish | Polished Blue |
| action_type | Double / Single Action |
| Barrel Type | Steel |
| Condition | New |
| finish_color | Black |





Reviews
There are no reviews yet.