MOSSBERG PATRIOT SUPER BANTAM – 350LEGEND 18″ THREAD MULTICAM
$517.99
MOSSBERG PATRIOT SUPER BANTAM – 350LEGEND 18″ THREAD MULTICAM
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.90 X 9.40 X 46.55 | |
| Height | 3.9000 | |
| Width | 9.4000 | |
| Length | 46.5500 | |
| LADIES | Y | |
| CALIBER | 350 LEGEND | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:16″ | |
| METAL FINISH | CERAKOTE | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 38.2500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.5 | |
| METAL COLOR | BROWN | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| YOUTH RIFLE | Y | |
| OTHER FEATURES: | FLUTED BOLT | |
| PICITANNY SCOPE BASE | ||
Additional information
| UPC | 015813282819 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 28281 |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Action | Bolt Action |
| Detachable Magazine | Yes |
| Hinged Floorplate | No |
| Ladies | Yes |
| Capacity | 4 |
| Color | BROWN |
| Finish Type | CERAKOTE |
| Other Features | FLUTED BOLT |
| Overall Length | 38.2500 |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Recoil Pad | Yes |
| Sights | No |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Weight | 6.5 |
| Weight (lbs) | 6.5 |
| Youth Rifle | Yes |
| Checkering | YES |
| Barrel Length | 18 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Trigger | Adjustable LBA |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Stock Description | Fixed |
| Material | STEEL |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Description | Threaded Bull |





Reviews
There are no reviews yet.