MAC 1014 MARINE 12GA 3″ 18.5″ – 5RD NICKEL SYNTHETIC
$463.99
MAC 1014 MARINE 12GA 3″ 18.5″ – 5RD NICKEL SYNTHETIC
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.10 X 8.60 X 41.45 | |
| Height | 3.1000 | |
| Width | 8.6000 | |
| Length | 41.4500 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | SEMI-AUTO | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 6.8 | |
| METAL FINISH | NICKEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 47.8000 | |
| CAPACITY | 6.0000 | |
| CHECKERING | N | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | TACTICAL | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | NICKEL | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | BENLLI/MOBIL | |
| 1/3/5 CHOKES INCLUDED | ||
| INTERTIA OPERATING SYSTEM | ||
| 1 – 5RD MAG INCLUDED | ||
| RS: GHOST RING FS: BLADE | ||
Additional information
| UPC | 723551444320 |
|---|---|
| Manufacturer | Military Arms |
| Manufacturer Part Number | 21000153 |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Self Regualating Piston |
| Additional Feature 2 | Receiver Picatinny Rail |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Home Defense |
| ATF Manufacturer | MAC / SDS IMPORTS |
| ATF Model | MAC 1014 MARINE |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Finish | Electroless Marine Nickel |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | NO |
| Choke Type | 3 Choke Tubes |
| Chokes Included | 3 |
| Color | NICKEL |
| Condition | New |
| Dimension | 3.10 X 8.60 X 41.45 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Nickel |
| Finish Type | Applied Finish |
| finish_color | Nickel Finish |
| Grip Material | Pistol Grip |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | YES |
| Length | 41.4500 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | MAC 1014 |
| Montecarlo | No |
| Other Features | BENLLI/MOBIL |
| Overall Length | 47.80" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 42.0 |
| Package Width | 10.5 |
| Product Type | Shotgun |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Marine |
| Shipping Weight | 10.25 |
| Sights | Blade Front/Ghost Ring Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGA12 |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Polymer |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 8 lbs |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Width | 10.5 |



Reviews
There are no reviews yet.