CRICKETT PISTOL 22WMR – BLUED/BLACK SYNTHETIC THREADED
$160.99
CRICKETT PISTOL 22WMR – BLUED/BLACK SYNTHETIC THREADED
In stock
Description
Trigger Pull: 2 1/2 – 3lbs. (approx.)
Action: Manually cocking single-shot bolt action made from alloy nickel plated steel
Safety: Rebounding firing pin automatically blocked to prevent accidental discharge
Barrel Length: 10 1/2″
Barrel Diameter: 5/8″
Overall Length: 17 1/2″
Weight:2 1/2lbs. (approx.)
Stock: Black Synthetic
Metal Finish: Blued
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.95 X 8.20 X 20.10 | |
| Height | 4.9500 | |
| Width | 8.2000 | |
| Length | 20.1000 | |
| CALIBER | 22 WIN MAG | |
| TYPE ACTION FUNCTION | BOLT | |
| GRIP MATERIAL | SYNTHETIC | |
| FINISH | BLUED | |
| FRAME MATERIAL | STEEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 10.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 0.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 0.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | Y | |
| TYPE OF SIGHTS | FIBER OPTIC | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLUED | |
| WEIGHT IN OUNCES | 40.0000 | |
| OTHER FEATURES: | USES SCOPE BASE 80042 | |
| , THREADED BBL | ||
Additional information
| UPC | 611613007937 |
|---|---|
| Manufacturer | Davey Crickett |
| Manufacturer Part Number | KSA793 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | EZ Loader |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Length | 10.5000 |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Caliber/Gauge | .22 WINCHESTER MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 0 |
| Color | BLUED |
| Dimension | 4.95 X 8.20 X 20.10 |
| Drilled and Tapped | Yes |
| Finish | BLUED |
| Finish Type | Blued |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Grip Material | SYNTHETIC |
| Grip Type | Black synthetic |
| Height | 4.9500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 20.1000 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 0 |
| Other Features | USES SCOPE BASE 80042 |
| Overall Length | 17.5" |
| Product Type | Specialty Handgun |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Safety | Firing Pin |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Sights Type | FIBER OPTIC |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Weight | 40 |
| Weight (oz) | 40 |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Width | 8.2000 |



Reviews
There are no reviews yet.