CANIK TTI COMBAT 9MM 4.6″ BBL – OR FS 2-10RD MAGS COMBAT SMOKE
$949.99
CANIK TTI COMBAT 9MM 4.6″ BBL – OR FS 2-10RD MAGS COMBAT SMOKE
Out of stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 6.00 X 12.30 X 13.55 | |
| Height | 6.0000 | |
| Width | 12.3000 | |
| Length | 13.5500 | |
| OPTIC FOOTPRINT | PROPRIETARY SLIDE CUT | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.6200 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | MULTICAM | |
| WEIGHT IN OUNCES | 29.3000 | |
| OTHER FEATURES: | INTERCHANGEABLE BACKSTRAPS, | |
| OPTICS PLATES, | ||
| 2-10 ROUND MAGS, | ||
| IWB/OWB HOLSTER, | ||
| FLUTED BARREL W/ COMPENSATOR | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Additional information
| UPC | 787450968271 |
|---|---|
| Manufacturer | Canik |
| Manufacturer Part Number | HG7864S-N |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Bronze PVD Barrel |
| Additional Feature 2 | Taran Tactical Base Plate |
| Additional Feature 3 | Canik Quick Attach Compensator |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Canik / Century Arms Inc. |
| ATF Model | TTI COMBAT |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.6200 |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | MultiCam |
| Condition | New |
| Dimension | 6.00 X 12.30 X 13.55 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Finish Type | Applied Finish |
| finish_color | Smoke Gray |
| Frame Color | Black |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Grip Material | POLYMER |
| Grip Type | Rival Black Polymer |
| Height | 6 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 13.5500 |
| Magazine Included | 1 x 10-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Canik |
| Make/Model | Canik|TTI Combat |
| Material | Polymer |
| Model | TTI Combat |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 2 |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Other Features | INTERCHANGEABLE BACKSTRAPS, |
| Overall Length | 7.84" |
| Package Height | 6.0 |
| Package Length | 14.0 |
| Package Width | 12.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Adjustable |
| Safety | Trigger Safety |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 7.45 |
| Sights | FS: Fiber Optic RS: Black |
| Sights Type | FIXED |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Optic Ready/Ported/Serrated |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 29.3000 |
| Weight (oz) | 29.3000 |
| Width | 12.3000 |






Reviews
There are no reviews yet.