ROSSI CIRCUIT JUDGE 45LC/410 – 3″ 18.5″ STAINLESS HARDWOOD
$785.99
ROSSI CIRCUIT JUDGE 45LC/410 – 3″ 18.5″ STAINLESS HARDWOOD
In stock
Description
FEATURES:
-Wood stock
-18.5″ barrel
-Stainless finish
-Red fiber optic front sight
-Transfer bar safety
-Taurus Security System
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.70 X 9.45 X 38.85 | |
| Height | 2.7000 | |
| Width | 9.4500 | |
| Length | 38.8500 | |
| CALIBER | 45LC/410 | |
| TYPE ACTION | REVOLVING | |
| RATE OF TWIST | 1:30″ | |
| METAL FINISH | STAINLESS | |
| STOCK MATERIAL | HARDWOOD | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 35.6000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | 5.2 | |
| METAL COLOR | STAINLESS | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | TAURUS JUDGE CYLINDER, | |
| FIBER OPTIC SIGHTS, | ||
| UNIQUELY CONTOURED MONTE CARLO | ||
Additional information
| UPC | 662205985560 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | SCJ4510SS |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Braztech Int'l LC |
| ATF Model | Circuit Judge |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | 18.5" |
| Barrel Finish | Polished Stainless |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | .45 Long Colt |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | NO |
| Color | STAINLESS |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.70 X 39.30 X 10.10 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Polished |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | WOOD |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.7000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 38.8500 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Max Capacity | 5 |
| Model | Circuit Judge |
| Other Features | TAURUS JUDGE CYLINDER, |
| Overall Length | 35.60" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 39.2 |
| Package Width | 9.4 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:30" |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Series | .45 Long Colt |
| Shipping Weight | 7.05 |
| Sights | Adj Fiber Optic Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | CIRJUDG |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Stock Finish | Hardwood |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Stock Type | Wood |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Standard |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 5.2 |
| Weight (lbs) | 5.2 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 9.4500 |





Reviews
There are no reviews yet.