ROCK ISLAND ALPHA RVLVR AL3.0 – 357 MAG 2″ FS 6RD BLUED
$869.00
ROCK ISLAND ALPHA RVLVR AL3.0 – 357 MAG 2″ FS 6RD BLUED
In stock
Description
FEATURES:
-Caliber: .357 Mag
-Barrel: 2″
-Twist: 1:18″
-Fixed sights
-6 round capacity
-Overall length: 6.75″
-Weight: 1.72 lbs
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.35 X 9.40 X 11.00 | |
| Height | 3.3500 | |
| Width | 9.4000 | |
| Length | 11.0000 | |
| CALIBER | 357 MAGNUM/38 SPECIAL | |
| FRAME DESIGNATION | MEDIUM | |
| BARREL FINISH | BLUED | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 2.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 24.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | BLUED | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
| OTHER FEATURES: | MADE IN THE CZECH REPUBLIC | |
| PHOTO MAY NOT REPRESENT ACTUAL | ||
| PRODUCT. | ||
| ARMSCOR PISTOLS ARE SUBJECT | ||
| TO VARIOUS RUNNING CHANGES | ||
| SUCH AS GRIPS/MARKINGS/ETC. | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Additional information
| UPC | 812285025438 |
|---|---|
| Manufacturer | Armscor/Rock Island Armory |
| Manufacturer Part Number | 3520B |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Description | Full Shroud |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 2 |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| Capacity | 6 |
| Cylinder Finish | Blued |
| Dimension | 3.35 X 9.40 X 11.00 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Gloss Blued |
| Finish Color | Black |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Blued Steel |
| Frame Designation | MEDIUM |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | Steel |
| Frame Size | Medium |
| Grip Material | RUBBER |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 3.3500 |
| Length | 11 |
| Other Features | MADE IN THE CZECH REPUBLIC |
| Overall Length | 6.75" |
| Product Type | Double / Single Action |
| Safety | Transfer Bar |
| Series | Standard |
| Shipping Weight | 3.1 |
| Sights | Ramp Front/Fixed Rear |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG3572 |
| Size | Medium Frame |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Trigger Type | STANDARD |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 24 |
| Weight (oz) | 24 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 9.4000 |




Reviews
There are no reviews yet.