SIG P938 BRG 9MM 3″ SAO – SIGLITE (1)7RD RUBBER/BLACK
$770.99
SIG P938 BRG 9MM 3″ SAO – SIGLITE (1)7RD RUBBER/BLACK
Only 2 left in stock
Description
FEATURES
-3″ barrel
-Black hard anodized frame
-Nitron finish slide
-Black rubber grips
-Ambidextroussafety
-SIGLITE night sights
-6 round magazine capacity
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.90 X 7.40 X 10.35 | |
| Height | 2.9000 | |
| Width | 7.4000 | |
| Length | 10.3500 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | RUBBER | |
| FINISH | STAINLESS | |
| FRAME MATERIAL | STEEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 7.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 1.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | Y | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | NIGHT SIGHTS | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 16.0000 | |
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Additional information
| UPC | 798681443352 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 9389BRGAMBI |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Beavertail style frame |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| ATF Manufacturer | SIG SAUER INC. |
| ATF Model | P938 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 7 |
| Color | Black |
| Dimension | 2.90 X 7.40 X 10.35 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Stainless |
| Finish Color | Black |
| Finish Style | Black Nitron |
| Finish Type | Black |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Aluminum Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material | Steel |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Black Rubber Wrap Around Grips |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.9000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Magazine |
| Length | 10.3500 |
| Material | Alloy |
| Model | P938 |
| Number of Magazines | 1 |
| Overall Length | 5.9" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 10.1 |
| Package Width | 6.9 |
| Product Type | Single Action Only |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Micro-Compact |
| Shipping Weight | 2.15 |
| Sights | Night Sights |
| Sights Type | NIGHT SIGHTS |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Compact |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | Curved |
| Weight | 16 |
| Weight (oz) | 16 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 7.4000 |





Reviews
There are no reviews yet.