ROSSI CIRCUIT JUDGE 45LC/410 – 3″ 18.5″ BBL. GREEN SYNTHETIC
$766.99
ROSSI CIRCUIT JUDGE 45LC/410 – 3″ 18.5″ BBL. GREEN SYNTHETIC
Only 1 left in stock
Description
FEATURES:
| Caliber | 45 Colt (LC) / 410 Gauge |
| Model | Circuit Judge |
| Stock Finish | Black |
| Action | SA / DA |
| Sights | Adjustable Fiber Optic |
| Capacity | 5 |
| Hand | Right |
| OAL | 35.60″ |
| Receiver Finish | Moss Green Cerakote |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Transfer Bar |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Weight | 4.60 lbs |
| Barrel Finish | Moss Green Cerakote |
| Barrel Length | 18.50″ |
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.70 X 9.55 X 39.00 | |
| Height | 2.7000 | |
| Width | 9.5500 | |
| Length | 39.0000 | |
| CALIBER | 45LC/410 | |
| TYPE ACTION | REVOLVING | |
| RATE OF TWIST | 1:30″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 35.6000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 5.3 | |
| METAL COLOR | GREEN | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Additional information
| UPC | 725327619970 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | SCJT4510B |
| Action | Revolving |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Braztech Int'l LC |
| ATF Model | Circuit Judge |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Moss Green Cerakote |
| Barrel Length | 18.5000 |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | .45 Long Colt |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | NO |
| Color | Green |
| Country of Origin | BR |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.70 X 9.55 X 39.00 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Olive Drab Green |
| Finish Color | GREEN |
| Finish Style | Green |
| Finish Type | COLORED |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | SYNTHETIC |
| Grip Type | Black |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.7000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 39 |
| Material | STEEL |
| Max Capacity | 5 |
| Model | Circuit Judge |
| Overall Length | 35.6000 |
| Package Height | 9.5 |
| Package Length | 39.0 |
| Package Width | 2.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:30" |
| Receiver | O.D. Green |
| Receiver Description | O.D. Green |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 6.1 |
| Sights | Yes |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | CIRJUDG |
| Size | Full Size |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed Thumbhole |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 5.3 |
| Weight (lbs) | 5.3 |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Width | 9.5500 |




Reviews
There are no reviews yet.