SPRINGFIELD HELLCAT OSP 380 – 3″ 11/13RD 4 MAGS GEAR PAC
$679.00
SPRINGFIELD HELLCAT OSP 380 – 3″ 11/13RD 4 MAGS GEAR PAC
In stock
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.05 X 10.65 X 13.60 | |
| Height | 4.0500 | |
| Width | 10.6500 | |
| Length | 13.6000 | |
| NO SALE TO PUERTO RICO | Puerto Rico | |
| NO SALE TO VIRGIN ISLANDS | Virgin Islands | |
| OPTIC FOOTPRINT | SHIELD/RMSc | |
| CALIBER | 380 AUTO | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | RUBBER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 11.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 4.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 18.3000 | |
| OTHER FEATURES: | 1-11 ROUND & 3-13 ROUND MAG | |
| U-DOT TRITIUM & LUMINESCENT | ||
| FRONT SIGHT, VIRIDIAN RFX11 | ||
| GREEN DOT MOUNTED, PREMIUM | ||
| PISTOL BAG | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Additional information
| UPC | 706397001315 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HC93180BOSPPAC |
| Accessories | 4 Magazines, Optic & Range Bag |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Viridian RFX11 Green Dot |
| Additional Feature 2 | Optics Ready Slide |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Length | 3 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Caliber/Gauge | .380 ACP |
| canDropship | False |
| Capacity | 11 |
| Cartridge | .380 ACP |
| Case | Premium Pistol Bag |
| Color | Black |
| Description | Optics Ready |
| Dimension | 4.05 X 10.65 X 13.60 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Finish Style | Black Melonite |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Polymer Frame w/Accessory Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Size | Micro Compact |
| Front Sight | Tritium |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Black Polymer |
| Height | 4" |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6'' |
| Magazine Included | 1 x 11-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Springfield |
| Make/Model | Springfield|Hellcat |
| Material | Polymer |
| Model | Hellcat |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 4 |
| Optic Footprint | SHIELD/RMSc |
| Other Features | 1-11 ROUND & 3-13 ROUND MAG |
| Overall Length | 6" |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Rear Sight | Tritium |
| Scope Cover Included | False |
| Series | OSP Gear Pac |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG380 |
| Size | Sub-Compact |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 18.3000 |
| Weight (oz) | 18.3000 |
| Width | 1" |





Reviews
There are no reviews yet.