MOSSBERG PATRIOT 25-06 REM – 22″ SS CERAKOTE/SYN
$469.99
MOSSBERG PATRIOT 25-06 REM – 22″ SS CERAKOTE/SYN
Only 2 left in stock
Description
FEATURES
–Caliber: .25-06 Remington
-Barrel: 22″
-Twist: 1:10″
-Synthetic Stock
-3 round capacity
-Overall Length: 42.25″
-Weight: 6.5 lbs.
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.85 X 9.40 X 46.95 | |
| Height | 3.8500 | |
| Width | 9.4000 | |
| Length | 46.9500 | |
| CALIBER | 25-06 REM | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | STAINLESS | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.7500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.5 | |
| METAL COLOR | STAINLESS | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Additional information
| UPC | 015813280693 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 28069 |
| Overall Length | 42.7500 |
| Weight (lbs) | 6.5 |
| Weight | 6.5 |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Action | Bolt Action |
| Swivel Studs | YES |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Color | BLACK |
| Sights | No |
| Recoil Pad | Yes |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Finish Type | STAINLESS |
| Color | STAINLESS |
| Capacity | 5 |
| Length | 46.9500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Height | 3.8500 |
| Dimension | 3.85 X 9.40 X 46.95 |
| Width | 9.4000 |
| Barrel Length | 22 |
| Detachable Magazine | Yes |
| Checkering | YES |
| Caliber/Gauge | .25-06 REMINGTON |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Trigger | Adjustable LBA |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Description | Fixed |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Description | Fluted |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Muzzle | Recessed Crown |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Syntetic-Classic Style |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 8.6 |
| Country of Origin | US |
| Finish | Stainless Steel Cerakote |
| Grip Type | Black Syntetic-Classic Style |
| Illuminated Reticle | False |
| Number of Magazines | 1 5 rd. Box Magazine |
| Package Height | 3.6 |
| Package Length | 46.6 |
| Package Width | 9.1 |
| Scope Cover Included | False |
| Drilled and Tapped | False |
| canDropship | True |
| Additional Feature 1 | Weaver-Style Base/Adj Trigger |
| Additional Feature 2 | Fluted BBL/Spiral Fluted Bolt |
| Additional Feature 3 | Streamlined Bolt Handle |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Mossberg |
| ATF Model | Patriot |




Reviews
There are no reviews yet.